Välisministeeriumis avati Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskopi Eduard Profittlichi saavutustele pühendatud näitus

VM8.08.2022Täna, 8. augustil avasid välisminister Urmas Reinsalu ja piiskop Philippe Jourdan väliministeeriumis näituse, mis on pühendatud Rooma-Katoliku Kiriku peapiiskop Eduard Profittlichi õndsakskuulutamise protsessile ning Eesti ja Püha Tooli diplomaatiliste suhete aastasajale.

Eelmisel aastal möödus sada aastat Eesti ja Püha Tooli diplomaatilistest suhete sõlmimisest. Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et hindame kõrgelt Püha Tooli otsust tunnustada 1919. aastal de facto ja 1921. aastal de jure Eesti Vabariiki. „Eesti jaoks on väga oluline ja märkimisväärne, et Püha Tool ei tunnustanud kunagi ühelgi moel Eesti annekteerimist Nõukogude Liidu poolt. Täna ühendavad Eestit ja Püha Tooli sarnased eesmärgid ja soov panustada aktiivselt ülemaailmse rahu ja julgeoleku tagamisse,“ tõi Reinsalu välja.

 

Piiskop Philippe Jourdan ütles, et suhted Püha Tooli ja Eesti Vabariigi vahel ei ole meie ajaloos piirdunud ainult sõnadega, vaid reaalsete tegudega, seda ka Nõukogude okupatsiooni perioodil, ning sellele on mitmeid tunnistusi ajaloos. 

Täna välisministeeriumis avatud näitus keskendub piiskop Eduard Profittlichi saavutustele. Profittlich määrati 5. mail 1931. aastal Püha Tooli apostellikuks administraatoriks Eestis ja aitas suurel määral üles ehitada siinset katolikku kirikut. 1941. aastal piiskop arreteeriti ja deporteeriti Kirovi vanglasse, kus ta järgmisel aastal suri, jagades sarnast saatust tuhandete represseeritud eestlastega. Tänavu möödus 80 aastat Profittlichi surmast, mida tähistati valminud näitusega ja mälestusmissaga nii Eestis kui ka piiskopi sünnikohas Saksamaal. 

Täpsem ajajoon Eesti ja Püha Tooli diplomaatilistest suhetest:  SIIT

Fotod: Galerii

Foto: EV Välisministeerium.

Kontakt

Apostellik Administratuur Eestis
Vene 18
10123 Tallinn
Kantselei tel 6446367
kantselei.ppk@gmail.com

TOETA KIRIKUT!
Toeta kirikut vastavalt oma võimalustele ja südametunnistusele.
Ülekanded võib teha:
Rooma-katoliku kiriku Peeter-Pauli kogudus
a/k EE022200001120059545

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search