8-11.septembril toimus Vatikanis Paulus VI aulas kolmas rahvusvaheline katehheesikongress, mille korraldas Uue Evangeliseerimise Edendamise Paavstlik Nõukogu. Kongressil osales umbes 1500 inimest kogu maailmast (82 riigist), nende hulgas piiskopid, preestrid, orduinimesed ja eelkõige ilmikud (ligi 1000), kes tegelevad katehheesiga. Kolmanda rahvusvahelise katehheesikongressi teema – „Katehheet, tunnistaja uuest elust Kristuses“ –käsitles Katoliku Kiriku katekismuse kolmandat osa: „Uus elu Kristuses“. Palju viidati kakatehheesi uuele direktiivile (2020) ja paavst Franciscuse apostellikule kirjale „Antiquum ministerium“ (2021), millega ta seadis katoliku Kirikus sisse katehheediameti.
Kolmepäevase katehheesikongressi programm hõlmas palvusi, ühist Missat püha Peetruse basiilikas (reedel), erinevaid loenguid, esitlusi, rühmakohtumisi, katehheetide tunnistusi, suurejoonelist tantsuetendust ja lõpuks kõrgpunkti – kohtumist paavst Franciscusega. Loengute, esitluste ja tunnistuste pidajate seas olid muuhulgas piiskop Rino Fisichella (Uue Evangeliseerimise Edendamise Paavstliku Nõukogu juht ja katehheesikongressi läbiviija, Vatikan), peapiiskop Mark O’Toole (Inglismaa ja Walesi piiskoppide konverentsi evangeliseerimise ja katehheesi osakonna juht), dr Robert Cheaib (Lyoni katoliku ülikool, Prantsusmaa), dr Donna Lynn Orsuta (Gregoriuse paavstlik ülikool, Rooma), piiskop Jean-Bertin Nadonye Ndongo (Lolo piiskop, Kongo), õde Carolina Blazquez Casado, OSA (Palencia, Hispaania), Julianne Stanz ja Edmundo Reyes (Huntington, Indiana, USA), isa Mário Marcelo Coelho (São Paulo, Brasiilia). Tantsuetenduse esitasid õpilased tantsukoolist „Holy Dance“, mida juhatab õde Anna Nobili (Palestrina, Itaalia). See programmipunktoli selge viide katehheesi uuele direktiivile, mis soovitab ühe evangeliseerimise viisina rääkida Jumalast ja Tema armastusest ilu kaudu.
Nagu juba mainitud, oli kolmanda rahvusvahelise katehheesikongressi teema „Katehheet, tunnistaja uuest elust Kristuses“. Mida tähendab see uus elu? Vastuse leiame püha Pauluse kirjast galaatlastele, eriti viiendast peatükist, mida tsiteeribmitmes kohas Katoliku Kiriku katekismus. Rahvaste apostel kirjutab muuhulgas: „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud. Püsige siis selles ja ärge laske endid jälle panna orjaikkesse! (...)Ärge ainult tehke vabadusest õigustust lihalikule loomusele, vaid teenige üksteist armastuses! (...) Käige Vaimus, siis te ei täida lihalikke himusid. (...) Vaimu vili on armastus, rõõm, rahu, pikk meel, lahkus, headus, ustavus,tasadus, enesevalitsus – millegi niisuguse vastu ei oleSeadus. (...) Kui me elame Vaimus, siis käigem ka Vaimus!“ (Gl 5:1,13,16,22-23,25).
Ristimise kaudu on kõik kristlased kutsutud vabaduseks, st elama uut, Kristuses juurdunud elu, käima Pühas Vaimus (Tema juhtimisel) ja armastama armastusega, millega Kristus on meid esimesenaarmastanud: „Armastage üksteist, nagu mina olenarmastanud teid!“ (Jh 15:12). Just sellise uue elu tunnistaja peab olema iga katehheet. Püsides Kristuses ja käies Pühas Vaimus teekonnal pühaduse poole, on ta läkitatud kuulutama evangeeliumi: head sõnumit Jumala lõputust armastusest, mis väljendub kõige täiuslikumalt meie Lunastaja ristisurma ja ülestõusmise kaudu. Katehheedi missioon on eriti oluline ja vastutusrikas, sest peab aitama inimestel kohtuda elava Kristusega. Sellepärast ei ole katehhees eelkõige usutõdede õpetamine, vaid kõigepealt Jumala- ja ligimesearmastuse teekond. Selline katehhees nõuab agakatehheedilt tõelist elu tunnistust, mis on juurdunud Kristuses ja on kooskõlas Tema evangeeliumiga – ühesõnaga pühadust. Tõeline katehheet peaks olema usaldusväärne ja seega:
- olemaveendunud, et Jumal armastab teda;
- suhtuma oma kutsumusse kui Jumala andi;
-olema teadlik, et tema missioon on Püha Vaimu tegu;
-teadma, et ta on patune ja vajab Jumala halastust;
-olema pühendunud Kristuse Kirikule;
-armastamaKristuse armastusega neid, keda ta õpetab;
-elama Jumala sõnast, palvest ja sakramentidest;
-olema valmis kõigepealt kuulama ja alles siis õpetama;
-olema alandlik ja rõõmus Kristuse evangeeliumi kuulutaja.
Kohtumine paavst Franciscusega oli kindlasti kõigi katehheesikongressil osalejate jaoks kõige suurem kogemus. Püha Isa julgustas katehheete kõigepealtmitte kunagi väsima oma missioonist. Samuti julgustasta katehheete, et nad väldiksid koolitunnitüüpi katehheesi ja püüaksid selle asemel edasi anda elavat usukogemust, Jeesuse Kristuse tõelist armastust. Paavst Franciscus tunnistas, et katehheetide missioon on praegu tõeline väljakutse, sest tuleb leida parimaid viise, kuidas anda elavat usku edasi eri vanuses ja eri eluteid käivatele inimestele. Tõhus võti oleks tema arvatesinimestevaheline kohtumine, mis avab südamekuulma evangeeliumi ja võtma vastu kutse elada Kristuses. Ta mainis ka, et hiljuti väljaantud katehheesi uusdirektiiv pakub kasulikke juhiseid, eriti selle kohta, kuidas uuendada katehheesi piiskopkondades ja kogudustes. Paavst rääkis lõpuks lühidalt ja isiklikult katehheetidest, kes on olnudolulised tema enda elus ja usuteel. Eelkõige avaldas ta austust oma kunagisele õpetajale, õde Doloresele, kes jättis talle väga sügava mulje ning kelle pühendumust ja headust ta siiani mäletab.
Isa Wodek
Foto: Uue Evangeliseerimise Edendamise osakond Püha Tooli juures