Igal aastal 18.–25. jaanuaril kutsutakse üle maailma palvetama kristlaste ühtsuse eest. Palvenädalad on sajanditepikkune traditsioon, mida korraldatakse alates 1968. aastast Kirikute Maailmanõukogu Usu ja Kirikukorra Komisjoni ning Kristliku Ühtsuse Edendamise Paavstliku Nõukogu koostöös. Päevakohaste materjalidega saab tutvuda siin: PALVENÄDAL.
2023. aasta palvenädala on ette valmistanud Minnesota Kirikute Nõukogus (Minnesota Council of Churches, U.S.A.). Aasta teema „Õppige tegema head, nõudke õigust!“ on kirjakoht Jesaja 1:12–18 tekstist.
Prohvet Jesaja kurdab õiguse puudumise pärast Jumala rahva seas. Jesaja elas 8. sajandil eKr Juudamaal. Siis oli nii Iisraeli kui ka Juuda majandusliku ja poliitilise stabiilsuse aeg, kuna maailma suurriigid Egiptus ja Assüüria olid tol ajahetkel jõuetud oma impeeriume laiendama. Heaolu aga võib tuua kaasa usulise hoolimatuse; jumalateenistus kuivab kokku kombetalituseks ja isiklik usk Jumalasse asendub rituaaliga; pealegi, kuningapalee ja preestrite ühendatud poliitiline võim teostas nende endi huvisid, aga mitte rõhutud või ebavõrdsuse läbi kannatanud rahva huvisid. Tolle aja maailmavaate kohaselt oligi õnnistatud mees see, kellel palju rikkust, et tuua rohkeid ohvreid jumalatele, aga vaest meest peeti Jumalast põlatuks.
Jesaja tuletas rahvale ning nende juhtidele meelde, milline on olukord tegelikult. Prohveti meelest olid tolle aja heaoluühiskonna eluväärtused peapeale pööratud. Lootmine kuningavõimule ning tühipaljas religiooni matkimine on ohtlik ning Kõigevägevama pühaduse teotus. „Ärge tooge enam tühiseid ande, ohvrisuits on mulle vastumeelt …Kui te käsi sirutate, peidan ma oma silmad teie eest, kui te ka palju palvetate, ei kuule ma mitte, sest teie käed on täis verd!“ (Js 1:13, 15).Ebaõiglus ja ebavõrdsus lõhestab ühiskonda. Sellest olukorrast pääsemiseks õpetab Jesaja, et Jumal nõuab õigust ja õiglust kõigilt ja kõigis eluvaldkondades: „Õppige tegema head, nõudke õigust, aidake rõhutut, mõistke vaeslapsele õigust, lahendage lesknaiste kohtuasju!“
Tänapäevane maailm peegeldab paljuski ammuseid olukordi, millele oli suunatud Jesaja sõnum. Jõuvõtted, äraostetavus, teistsuguse tõrjumine jne niihästi ühiskonnas kui ka kirikus nõrgendavad inimese suhet Jumalaga – Jumalaga, kes on tõde. Jumal, kes tõepoolest loob uut inimkonda „kõigist rahvastest ja keeltest“ (Ilm 7:9), kutsub igaüht rahu ja ühtsuse juurde, mille on Jumal algusest peale andnud. Veel on võimalus pöörduda ja teha õigeid tegusid. Jesaja õpetus Jumala rahvale oli: „Peske endid, puhastage endid, saatke oma tegude kurjus mu silme eest, lakake paha tegemast! Õppige tegema head…“
Kristlaste ühtsuse palvenädalal sellest räägimegi ja selleks palume jõudu Jumalalt. Nii nagu Jesaja õpetas kogu Jumala sõna kogu rahvale, nii ka tänapäeval kuulub Sõna kõigile ning õpetab rahu ja õigust taotlema üheskoos. Üheskoos rajatud õiglus ja tehtud hea annab püsivaid tulemusi.
Palvenädala 8 päeva pühitsemiseks on antud järgmised juhtmõtted:
1. päev: „Õppige tegema head!“ Prohvet Jesaja soov oli ilmselt see, et heategemine poleks valikuline ja isikliku kasu pärast, vaid et sellest kujuneks kogu elu juhtmõte. Kristlaste elus on heategemine mitte asi iseeneses, vaid üks osa Kristuse jüngriks olemisel. Me räägime tõtt, sest Kristus on tõde, oleme hoolivad teiste suhtes, sest need teised on Kristus ise, oleme kartmatud, sest Kristus valitseb. Kui keegi küsib, kes on mu ligimene, siis Kristuse jünger vaatab üle religioossete ja rahvuslike piiride, vaatab üle kristlaste lõhenemisest tekkinud müüride ja lahkarvamuste ning usub ja armastab kõiki vendi ja õdesid Kristuses.
2. päev: „Nõudke õigust!“ Saalomoni õpetussõnade eesmärk on „tarkuse ja õpetuse tundmaõppimine … et võtta õpetust targaks käitumiseks, õigluseks ja õiguseks ning õigeks eluviisiks“ (Õp 1:2, 3). Õpetussõnu ja kogu Piiblit läbib üleskutse asuda sõnadelt tegudele, teadmistest nende rakendamisele. Õigus ja õiglus on alati olemas, kuid tuleb ellu rakendada, eriti nende jaoks, kellel see puudub. Kristlastel ja nende usujuhtidel on sageli hoiak, et maailm on niikuinii ebaõiglane ja sellega tuleb leppida. Õigluse avalik nõudmine võib tuua kaasa vastuseisu ja ohustada kirikut. Kuid Jumalat ei saa ära osta pelgalt religioossete kohustuste täitmisega, makstes kümnist mündist, köömnest ja tillist. Jumal tahab meid oma rahu saadikuteks maailmas.
3. päev: „Et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga“ (Mi 6:8). Heebrea keeles tulenevad õiglus, headus ja halastus samast sõnast ’mišpat’. Need suunavad tegutsemisele. Hea on Jumala silmis armastada õigust ja olla alandlik Jumala tahte kohaselt. Alandlikkus tähendab siin üheskoos ühist teed käida. Jumala tee pole minu isiklik, vaid meie ühine teekond. Alandlikkus väljendub Jumala armastuse jagamises üksteisega, mis loob kogukonna, kus on hea elada. Kristlased tunnistavad maailmale ühtsust Kristuses – see on ühiskond, kus kõigi eest on hoolitsetud, sest üksteisega jagatakse hüvesid, mida Jumal on kellelegi andnud.
4. päev: „Ma nägin kõiki rõhumisi, mida pandi toime päikese all, ja vaata, seal olid rõhutute pisarad, aga neil ei olnud trööstijat“ (Kg 4:1). Rõhujad rõhuvad, vägivallatsejad hävitavad ja tapavad, aga sellele ei suudeta piiri panna. Kas me ei saagi rõhutute jaoks teha muud kui neid lohutada? Kas sellest on abi? Siiski, maailm ilmutab kaastunnet, kui võtab hinge ja elab kaasa rõhutute pisaraile. Minnakse appi. Nii nagu Jeesus tegi, kui ta „nägi rahvahulki“ (Mt 5:1), kui ta nuttis „linna nähes“ (Lk 19:41) ja nuttis oma sõbra Laatsaruse haual (Jh 11:35). Sellele järgnes tegutsemine. Kristlastena püsime pühas võitlemises, sest meie silmas on lahti tehtud.
5. päev: „Kuidas me võime laulda Issanda laulu võõral pinnal?“ (Ps 137:4). See psalmisti kaebus pärineb Juuda küüditamisest Babülooniasse. Küüditatud ei tohtinud laulda oma Jumalast, aga neid sunniti laulma oma piinajate lõbustamiseks. Eks nõnda ole ka tänapäeval maailma mitmes paigas, kus usklikel lubatakse väljendada oma identiteeti ja pidada liturgiat vaid võimude kontrolli all ja seni, kuni neile meeldib. Aga ka selles olukorras, isegi sunnitud vaikimises kiidetakse ikkagi Jumalat, ümisetakse kodumaast ja vabadusest. Igas paigas ja olukorras teab kristlane, et teda ümbritseb pühade usutunnistajate pilv. Ja me mõistame üksteise keelt. Ühisest usust tunnistab ka üksteisele kingitud lauluvara, mis ühendab erinevaid konfessioone. Üksteise juures viibimine on ustava jüngri tunnus; meie eeskujuks on need truud naised evangeeliumis, kes ikka järgnesid Jeesusele, ka siis, kui Ta läks oma ristiga Kolgatale.
6. päev: „Tõesti, ma ütlen teile, mida te iganes olete teinud kellele tahes mu kõige pisematest vendadest, seda te olete teinud mulle“ (Mt 25:40). Jeesus tuleb meelde, et armastust Jumala vastu ei saa lahutada armastusest teiste vastu. Teame, kui toidame näljaseid, riietame alastiolijaid ja hoolitseme haigete eest, siis me toidame ja riietame Kristust. Miks Kristus meid sellisel viisil enesega seob? Selleks, et meiegi hoolitseks teiste eest ja neid armastaks, nii nagu Jumala hoolitseb meie eest ja armastab. Selliselt me elame välja ühist usku ühises maailmas. Issanda jaoks oleme üks rahvas, Tema rahvas. Ta seob meid ühte Püha Vaimu läbi, et me üksteist tervendaksime ja üksteise eest hoolt kannaksime.
7. päev: Jumal muudab olukordi. Vana Testamendi Iiobil oli hea elu, kuid siis kaotas ta ootamatult oma kariloomad ja teenijad ning pidi meeleheites nägema oma laste suremist. Kannatused ahistasid tema hinge ja ihu. Jääda Jumalat usaldama ka kannatustes ja hüljatuses on suur õnn. Kui aga on nii, et iga hea asi võib minna halvasti, siis kehtib ka vastupidine. Maarja kiituslaul Lk 1:46-55 tunnistab Jumalast, kes hoolitseb tasakaalu eest: Tema tõukab troonidelt maha võimukad ja pillutab need, kes ülbed oma südamest; aga Ta ülendab alandlikke ja täitab näljased heade andidega. Kuidas Jumal seda teeb? Seda teevad inimesed Jumala abiga. Esmalt aga Jumal tõstab taas üles oma rahva usu ja ühtsuse, et kristlased ei oleks killustatud ja selle läbi maha surutud, vaid Teda kiitev ühtne rahvas, kes ka üksteisest lugu peab.
8. päev: Jumala õigus taastab osaduse. Psalm 82:1-4 mõtiskleb inimeste põhiõiguste üle, mis toetub Jumala õigusele. Selleks on vabadus, turvalikus, väärikus, tervis, võrdsus. Kus need õigused ei toimi inimeste suhtes, seal on põhjuseks patt. Pattu saab kõrvaldada Kristus, kes on oma lunastusteoga taastanud meie õiguse Jumala ees. Inimese teha jääb meelt parandada ja saada õiguse kandjaks, et elada õigesti Jumala ja inimeste maailmas. Jeesus on toonud siia maailma võidu ebaõigluse, omakasu, vaenu ja vihkamise üle. Inimeste ülesanne on teha see võit kõigi omaks. Ärgem ealeski kaota julgust, vaid jätkakem palvetamist Kristuses kingitud ühtsuse eest ja tehkem see ühtsus nähtavaks oma elus, kirikus ja maailmas.
Palved kristlaste ühtsuse palvenädalal, 18.-25.01.2023
Püha ja auline Jumal, ava meie mõistus ja süda Sind austama ja kummardama. Sa oled tõde, ilu ja headus kõigi inimeste jaoks siinses ja igaveses elus. Õpeta meidki tundma tõde ja tegema seda, mis on õige. Anna meile jõudu minna sõnadelt tegudele, teadmistest nende rakendamisele! Me palume Sind, uuenda ja kinnita meie tahet!
Issand, kuule meie palvet ja valgusta meid!
Õiglane ja armuline Jumal, me tuleme Sinu ette meelt parandades ja oma süüd tunnistades. Me oleme ikka veel jõuetud Sinu tahet täiel määral ellu rakendama, sest ajame asju oma tahtmist mööda. Me oleme unustanud otsida kõiges Sinu tahtmist. Sageli oleme loobunud õigust nõudmast maailmas ja kirikus, sest oleme muutunud leppivaks ebaõigluse suhtes. Me palume Sind, anna meile andeks, et nüüd puhta südamega uuesti asuda ühisele teekonnale.
Issand, kuule meie palvet ja andesta meile!
Kõikvõimas Jumal, me palume rahu pärast maailmas. Me ei suuda mõista, miks kurjus ja vihkamine meie endi silme all kasvab hävitavaks jõuks, kui tegelikult oled ju Sina kõikvõimas ja igavene valitseja kogu loodu üle. Ometi me ei lakka palvetamast, et Sinu arm ja vägi saab jälle kehtivaks ning inimestele ja rahvastele tuleb õnnelik põli. Me palume Sind, varusta meid Sinu jõuga, et olla rahu tegijad.
Issand, kuule meie palvet ja kingi meile oma rahu!
Armastav Jumal, me näeme süütult kannatajaid, kes on kaotanud kodu, tervise, perekonna ja sageli ka elu. Anna ennast meile tunda, oo Jumal, oma armastuses ja ustavuses. Anna kannatustes olijatele näha, et nad pole ilmaasjata pannud oma lootuse Sinule. Me palume Sind, ole kindlalt nendega, keda kiusatakse taga kristliku usu tunnistamise pärast.
Issand, kuule meie palvet ja rutta meile appi!
Kõigeväeline Jumal, mõjuta oma Püha Vaimuga riigijuhte ja valitsejaid, kelle otsustest sõltub inimeste ja rahvaste heaolu. Tee tugevaks meie kodu kaitsjad vaenlaste vastu. Kaitse meie lapsi ja noori ohtlike virtuaalsete rünnakute eest. Anna täiskasvanutele tarkust elada leplikult üksteisega ja edeneda kõiges heas töös. Julgusta vanu inimesi rakendama targalt oma kogemuste pagasit. Me palume Sind.
Issand, kuule meie palvet ja juhata meid!
Püha Kolmainsus, üks Jumal kolmes isikus, me palvetama kristlaste ühtsuse pärast. Me palume üksteise eest, et suudaksime elada Jeesuse jüngri elu igal päeval. Me palvetame kiriku juhtide, paavsti, patriarhide, metropoliitide, piiskoppide eest, et nende armastus Sinu vastu peegelduks armastuses üksteise vastu, kui me kuulutame evangeeliumi ja otsime pühadust. Me palume Sind, kingi meile ühtsus, mis aitab maailmal uskuda Sinusse.
Issand, kuule meie palvet ja õnnista meid!