Tänavu möödub entsüklika Laudato Si ilmusest 10. aastat. Sel puhul, Aasia, Aafrika ning Kesk- ja Lõuna-Ameerika piirkondlikud piiskoppide konverentsid ja nõukogud on koostöös Ladina-Ameerika Paavstliku Komisjoniga ühendanud jõud, et kutsuda üles kliimaõiglusele ja ökoloogilisele pöördumisele kogu maailmas.
ÜRO kliimamuutuste konverentsi COP30 valguses, mis toimub Belémis Brasiilias 10.–21. novembrini 2025, on need organisatsioonid avaldanud ühisdokumendi pealkirjaga „Üleskutse kliimaõiglusele ja ühisele kodule: ökoloogiline pöördumine, ümberkujundamine ja vastupanu valedele lahendustele“, mis esitati täna, 1. juulil, Püha Tooli pressibüroos toimunud pressikonverentsil. Seda näidati varem samal päeval ka paavst Leo XIV-le. Dokument kordab kiriku pühendumust kliimaõiglusele ning kutsub riike ja valitsusi tegutsema, inspireerituna paavsti üleskutsest edendada terviklikku ökoloogiat ja kooskõlas Franciscuse entsüklikaga Laudato Si’, mis sel aastal tähistab oma 10. aastapäeva.
Üleskutse südametunnistusele
„Meie tänane sõnum ei ole diplomaatiline; see on eelkõige pastoraalne. See on üleskutse südametunnistusele süsteemi ees, mis ähvardab loodust neelata, justkui oleks planeet lihtsalt järjekordne kaup,“ ütles kardinal Filipe Neri Ferrão, Goa ja Damao peapiiskop Indias ning Aasia Piiskoppide Konverentside Föderatsiooni (FABC) president. Tema kõrval pressikonverentsil viibisid kardinal Jaime Spengler, Porto Alegre (Brasiilia) peapiiskop, Brasiilia piiskoppide konverentsi (CNBB) ja Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piiskoppide nõukogu (CELAM) president; kardinal Fridolin Ambongo Besungu, Kinshasa (Kongo Demokraatlik Vabariik) peapiiskop ja Aafrika ja Madagaskari piiskoppide konverentside sümpoosioni (SECAM) president; ning Emlice Cuda, Ladina-Ameerika Paavstliku Komisjoni sekretär.
„Lahkuva sünodaalse kiriku misjonärist apostlitena läheme COP30-le, et ehitada rahu keset seda tükkhaaval loodust pidavat sõda, kus paljud surevad ja surevad veelgi rohkem, kui me kohe ei tegutse,“ ütles Cuda. „Me teeme seda, sest nagu ütleb paavst Leo XIV, püüab kirik alati olla lähedal, eriti neile, kes kannatavad.“
Amazonasest Aafrikani tõstab kirik oma häält
„Ma tõstan hääle, mis pole ainult minu, vaid ka Amazonase rahvaste, maa – võiksime öelda kliima – märtrite ning jõeäärsete põlisrahvaste, Aafrika päritolu, talupoegade ja linnakogukondade hääl,“ ütles kardinal Spengler oma kõnes Ladina-Ameerika vaatenurgast. „On pakiline vajadus teadvustada vajadust muuta elustiili, tootmist ja tarbimist.“ Näiteks mõistis ta hukka majanduslike huvide „maskeerimise“ selliste nimede taha nagu „roheline kapitalism“ või „üleminekumajandus“ või uute naftapuuraukude avamise Amazonases ja rõhutas, et kirik lükkab tagasi sellised mehhanismid nagu „looduse finantsiseerimine“.
Samamoodi kõneles kardinal Ambongo „Aafrika mandri kirikute nimel“, mis on „sajandeid kestnud kaevandamise, orjuse ja ekspluateerimise tõttu vaesunud“. Ta rõhutas, kuidas võidujooks mineraalide ekspluateerimise nimel on „relvastatud rühmituste leviku algpõhjus“ ja kutsus üles „majandusele, mis ei põhine Aafrika rahvaste ohverdamisel teiste rikastamiseks“. „Aafrika soovib panustada kogu inimkonna õigluse ja rahu tulevikku,“ rõhutas ta. „Me ütleme, et aitab küll, aitab valedest lahendustest, aitab otsustest, mis on tehtud ilma kliimakatastroofi esirinnas olevaid kuulamata.“
Aasia mandri vaatenurgast selgitas kardinal Ferrao, et „miljonid inimesed elavad juba kliimamuutuste laastavate tagajärgede all: taifuunid, sunnitud ränne, saarte kadumine, jõgede reostus“, samal ajal kui „valed lahendused edenevad: megainfrastruktuurid, inimväärikust mitte austava „puhta“ energia kasutamine ja hingetu kaevandamine roheliste patareide nimel“. „Rikkad riigid peaksid oma ökoloogilist võlga tunnistama ja maksma, ilma et nad jätkaksid globaalse lõuna võlgades püsimist,“ ütles ta, lisades, et kirik soovib edendada alternatiive, nagu „haridusprogrammid“, „uued majandusteed“ või „naiste ja tüdrukute saatmine“, keda see sageli kõige enam mõjutab.
Paavst Franciscuse pärand
Spontaanselt sõna võttes rõhutas kardinal Michael Czerny dokumendi seost paavst Franciscuse pärandiga: „Kas kümme aastat tagasi oleks keegi osanud seda pressikonverentsi ette kujutada kui Laudato si’ täitumist ja elluviimist. See on erakordne väljendus sellest, millele paavst Franciscus on üles kutsunud ja mida paavst Leo jätkuvalt rõhutab ja kutsub. Olen tänulik,“ ütles ta.
Allikas ja foto: Vatican News, 1.juuli 2025