COMECE kutsub Euroopa Parlamenti üles kaitsma inimelu

b_180_180_16777215_00_images_unnamed-3.jpgEuroopa Liidu piiskoppide konverentside komisjon (COMECE) rõhutasid elu eest hoolitsemise tähtsust kirjas Euroopa Parlamendi presidendile pärast hiljutist resolutsiooni abordi kohta Poolas.

“Rõhutades veel kord, et roomakatoliku kirik kutsub üles kaitsma ja hoolitsema sündimata elu ning püüab naisi toetada rasketes või soovimatutest rasedustest tekkivates elusituatsioonides”, rõhutasid ELi piiskopid, et „õiguslikust vaatenurgast ei Euroopa Liidu õigusaktid ega Euroopa Inimõiguste konventsioon ei näe ette õigust abordile”.

Poola konstitutsioonikohtu 2020. aasta oktoobri otsusega kehtestati riigis peaaegu täielik abordikeeld, lubades seda ainult vägistamise või intsesti korral või kui rasedus ohustab ema elu.

Jaanuaris jõustunud keeld kutsus Poola pealinnas Varssavis esile proteste, mis jagunesid liikumise toetajate ja vastaste vahel.

Oktoobri kohtuotsuses leiti, et 1993. aasta seadus, mis lubas raseduse katkestamist tõsiste ja pöördumatute loote kõrvalekallete korral, oli põhiseadusega vastuolus.

Piiskopid rõhutasid oma kirjas, et ei Euroopa Liidu õigusaktid ega Euroopa inimõiguste konventsioon ei näe ette õigust raseduse katkestamisele, jättes selle tagajärjel liikmesriikide õigussüsteemidele.

Euroopa piiskoppide jaoks on murettekitav veel see, et parlamendi resolutsioon näib seadvat kahtluse alla põhiõiguse kohusetundlikele vastuväidetele, mis on ELi põhiõiguste hartas osutatud südametunnistuse vabaduse tekkel. Piiskopid rõhutasid, see on eriti murettekitav ja seda ei tohiks edendada, kuna paljudel juhtudel diskrimineeritakse kohusetundlikke, eriti tervishoiusektoris.

Samal ajal juhtisid piiskopid tähelepanu sellele, et mittediskrimineerimise põhimõtet saab kasutada ELi pädevuse piiride hägustamiseks. Nad hoiatasid, et see oleks vastuolus ELi harta artikli 51 lõikega 2, mis näeb ette, et harta „ei laienda liidu õiguse kohaldamisala väljapoole liidu volitusi ega aseta liidule uusi volitusi ega ülesandeid”. COMECE rõhutas vajadust kaaluda selliseid põhiõigusi nagu mõttevabadus, südametunnistus ja usuvabadus, pidades silmas nende „universaalsust, puutumatust, võõrandamatust, jagamatust ja vastastikust sõltuvust“, sest EL Harta hõlmab vajadust austada riiklikke põhiseaduslikke traditsioone ja õigusaktide väljatöötamist.

Piiskopid avaldasid ka kurbust ja hukkamõistu seoses vastuvõetamatute rünnakutega kirikutele ja palvekohtadele Poolas seadustest tulenevate protestide kontekstis.

Kirja lõppedes, millele kirjutasid alla COMECE president kardinal Jean-Claude Hollerich ja veel neli piiskoppi, kinnitasid veelkord, et neil on võimalik selles üliolulises küsimuses täiendavaid selgitusi anda Euroopa Parlamendile.

 

Allikas: COMECE

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search