«Evangeeliumi kuulutamine»

popefrancis2020Püha Joosepi suurpühal, 19. märtsil  paavst Franciscus kinnitas Rooma Kuuria töökorraldust käsitleva uue apostelliku dokumendi «Praedicate evangelium» (Evangeeliumi kuulutamine). Tuleb märkida, et uus Püha Tooli töökorraldus, mis on juba peaaegu täielikult sisuliselt ellu viidud, jõudis viimase üheksa aasta jooksul ametliku vormistuseni.  Nii nagu dokumendi pealkiri ütleb, keskendub see evangeliseerimisele. Paavst sooviks, et iga kristlasel oleks võimalik olla misjonijünger kohates Jumala armastust Kristuses Jeesuses. Seda ei saa jätta arvestamata Kuuria ajakohastamisel. Sellepärast uues töökorralduse dokumendis rõhutatakse, et Rooma Kuuria on Rooma piiskopi teenistuses universaalse Kiriku ja seega piiskoppide ning kohalike kirikute hüvanguks töötamise vahend ja kõik Kuuria töötajad töötavad kui Kiriku misjonärid.  

 

Uue seaduse järgi, Rooma Kuuria koosneb riigi sekretariaadist, dikasteritest ja büroodest, mis kõik on juriidiliselt võrdsed. Nimetus “kongregatsioon” asetatakse dikasteriga. See on siis juriidiline muudatus varasemaga, kus kongregatsioon oli mõistetud kui "ministeerium" ja temaatilised osakonnad töötasid eraldiseisvana Rooma Kuurias.

Dokumendis sisalduvatest olulisematest arengutest on endise Rahvaste Evangeliseerimise Kongregatsiooni ja Uue Evangeliseerimise Paavstliku Nõukogu ühendamine Evangeliseerimise dikastriks, kus mõlemad endiste kongregatsioonide juhid saavad proprefektideks, sest selle uue osakonna jutimine allub edaspidi otse paavstile, sest Püha Isa soovib jõuda tänases maailmas rohkemate inimesteni evangeeliumi kuulutamise kaudu. 

Vatikani luuakse alaealiste kaitse ametlik komisjon, mis hakkab tegelema toimunud vaimulike seksuaalkuritarvitustega seotud juhtumite kanoonilise uurimisega. 

Paavst soovib ka naiste osadust tõsta Vatikani otsustamisprotsessides. See on olnud Franciscuse üks mõtetest, et naised saaks olla juhtivatel ametipositsioonidel Kuurias.

Asutatakse ka spetsiaalne osakond heategevusprojektidele. See osakond saab olema ainulaadse halastuse väljendus, kus koordineeritakse üle maailma abiprojekte ning aidatakse tõrjutuid, haavatuid ning puudustkannatavaid inimesi. Taaskord suurimate eriprojektide juhiks saab olema Rooma Paavst.

 

Uus töökorraldus jõustub 5. juunil 2022.

Allikas: www.vatican.va põhjal.

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search