Seoses viimaste sündmustega Ukrainas, on pidevalt maailmapildis ka Ukraina Kreeka-Katoliku Kirik. Siinjuures väike selgitus, mis on Ukraina Kreeka-Katoliku Kirik ja kuidas see idariituse Kirik tegutseb Eestis ning milline on tema jurisdiktsioon roomakatoliiklusega.
Ukraina Kreeka-Katoliku Kirik on Püha Tooliga täielikus ühenduses olev bütsantsi riitusega idakatoliku kirik. Ukraina Kreeka-Katoliku Kirikusse kuuluvad enamasti Lääne-Ukraina õigeusklikud, kes Bresti uniooniga (1596) ja Užgorodi uniooniga (1649) tunnistavad Rooma-Katoliku Kiriku Rooma Paavsti jurisdiktsiooni. Ukraina Kreeka-Katoliku Kirik on suurim idakirik oma 4,1 miljoni liikmega maailmas ja kelle juht on peapiiskop T.E. Svjatoslav Ševtšuk.
Ukrainas endas on see kolmandal kohal koguduste arvult religioosne kogukond Moskva Patriarhaadile alluva Õigeusu Kiriku ja Ukraina Õigeusu Kiriku järel. Domineeriv on enamasti Lvivi piirkonnas, Lääne-Ukrainas, kuid ukraina diasporaa kaudu levinud ka rohkem kui 12 riigis, enim USAs, Kandas, Poolas, sealhulgas Eestis.
Tallinnas asub Ukraina Kreeka-Katoliku Tallinna Kolmekäelise Jumalaema kogudus. Koguduse liikmete arvu ei oska täpselt arvata, sest inimesed on pidevalt liikumises, ukrainlasi on siia aastatega juurde tulnud, kuid koroonapiirangute tõttu ei oska täpselt arvestada, palju on Ukraina Kreeka-Katoliku Tallinna koguduses liikmeid. Viimastel aastatel on teenistused koguduses toimunud ka piirangutega ning paljud vanemad inimesed vaatavad Püha Liturgiat pigem internetivahendusel kui osalevad kabelis. Koguduse vaimulik on isa Roman Kikh ja loe temaga pikemat intervjuud siit. Tema vaimselt toetab ukrainakatoliiklaste kogukonda ka Tartus, sageli sõidab Püha Liturgiat pidama Helsingisse.
Kirik, kus isa Roman igapäevaselt vaimulikutööd teeb, kuulus algselt Eesti Luterlikule kirikule. Kuid toona, tänu Ukraina piiskop Basil Losteni vahendusele õnnestus katoliiklastel kaasata Ameerika Katoliku Piiskoppide Konverents kiriku projekti elluviimisse. Nende esindajad, koos prelaat George Sarauskase juhtimisel käisid Tallinnas, Laboratooriumi tänaval vaatamas ja nad said aru vajadusest toetada Ukraina Kreeka-Katoliku Kiriku loomist Tallinna. Samal ajal Eesti Evangeelne Luterlik Kirik oli nõus müüma Laboratooriumi tänava kinnistut nr 22 ja nii tekkis Ukraina-Kreeka Katoliku kogudus Tallinna ning peale remonttöid pühitseti Ukraina Kreeka-Katoliku Tallinna Kolmekäelise Jumalaema kirik sisse 2000. aastal. Oleme väga tänulikud toetuse eest nende aastate jooksul Ukraina Kreeka-Katoliku Kiriku juhile, T.E. Sviatoslav Shevchuk’ile. Samuti hoiame palves kogu ukrainakatoliiklaste kogudust Eestis ja isa Romani, kes aitavad ning toetavad ukrainlasi Ukrainas ja Eestis.